fbpx

Bezpieczne filtry przeciwsłoneczne, czyli co siedzi w kremie do opalania

Zbliżają się wakacje a więc także okres większej ekspozycji na słońce

Ze wszystkich stron słyszymy, że trzeba używać kremów z filtrem. Im wyższy tym lepszy, regularnie trzeba go dosmarowywać a twarzy najlepiej nie opalać w ogóle. Zgodzę się z tym, ale… czy wiemy co tak naprawdę siedzi w tych filtrach? Nie wszystkie kremy z filtrem, jak się okazuje posiadają bezpieczne filtry przeciwsłoneczne i niestety niektóre mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku…
Brzmi trochę strasznie, tym bardziej, że szkodliwe substancje znajdziemy także w produktach przeznaczonych dla dzieci.
Postanowiłam zainteresować się tematem i poznać te bezpieczne filtry przeciwsłoneczne. Mam też niestety całą listę “złych” filtrów, których lepiej nie używać.
Na runku znajdziemy produkty z dwoma rodzajami filtrów
Jedne z nich to filtry mineralne, drugie chemiczne. Pewnie od razu pomyślałaś, że mineralne to te bezpieczne filtry przeciwsłoneczne a chemiczne złe. Nie jest tak do końca. Faktycznie wśród filtrów mineralnych zdecydowana większość jest ok. To o nich powiem Ci najpierw.

Filtry mineralne

To w większości najlepszy wybór, jednak niestety są one dużo mniej dostępne…  Są bezpieczne dla dzieci oraz osób z problemami skórnymi czy wrażliwą skórą. Co warto o nich wiedzieć:
-są delikatniejsze dla skóry
-rzadziej uczulają (używane w produktach dla alergików)
-mają cięższą konsystencję
-mogą bielić skórę
-osadzają się na skórze i odbijają od niej promienie słoneczne
-działają natychmiastowo od momentu nałożenia
-należy je nakładać dosyć grubą warstwą – im ich mniej, tym słabiej chronią
Jak więc poznać filtr mineralny? 
Znajdziesz je pod nazwami:
Dwutlenek tytanu – Titanium Dioxide – chroni głównie przez promieniowaniem UVB, w mniejszym stopniu przed UVA.   Ma naturalnie białą barwę, przez co jest składnikiem wielu kosmetyków o właściwościach rozjaśniających.
Tlenek cynku  – Zinc Oxide – Chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Dodatkowo często wykorzystywany jest w produktach pielęgnacyjnych ze względu na swoje regenerujące działanie. Spotkamy go także w wielu produktach do makijażu.
Na co uważać przy filtrach mineralnych?
Dopisek – Nano – Filtry mineralne mają duże cząsteczki, przez co nie wnikają w skórę, a osadzają się na niej i tworzą barierę ochronną. Ta bariera działa na zasadzie lustra – odbija promienie słoneczne. Wielkość cząsteczek ma tutaj duże znaczenie. Niektórzy producenci aby zniwelować ciężkość oraz bielenie w kremach w filtrami mineralnymi wykorzystują ich zmodyfikowane wersje. A konkretnie – ich nanocząsteczki. Naukowcy badają kwestię przenikania tych cząsteczek przez skórę. Nie ma na ten temat w tej chwili wystarczających informacji. Bezpieczeństwo tego rodzaju substancji stoi pod dużym znakiem zapytania, dlatego lepiej póki co ich unikać. Jak te substancje poznać? Przy nazwie filtra mineralnego umieszczony będzie dopisek “nano”
.

Kolejna grupa to filtry chemiczne

Tutaj od razu podzielę je na te ok – bezpieczne dla zdrowia, oraz te “złe”, które są niestabilne, przenikają do organizmu i mają na niego niekorzystny wpływ.
Bezpieczne filtry przeciwsłoneczne, które śmiało możemy stosować u osób dorosłych
Filtry chemiczne są nadal mniej przyjazne dla skóry niż mineralne, mogą ją podrażniać czy powodować uczulenie. Z tego właśnie względu nie są one zalecane dla dzieci. Poza tym nie przenikają one do organizmu oraz są stabilne. Długo utrzymują się na skórze i są zdecydowanie lżejsze od mineralnych. Dają także bardzo dobrą ochronę przez promieniowaniem słonecznym.
Ethylhexyl Salicylate
-Ethylhexyl Triazone
-Octocrylene
-Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid
-Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine
-Diethylhexyl Butamido Triazone
-Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol
-Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate
-Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate

A teraz te “złe filtry” 

Dlaczego te substancje są dla nas złe?
Przenikają do organizmu
Często mają działanie estrogenne, nie wiemy jednak w jakim stopniu. Mogą one przenikać do mleka matek karmiących!
Są niestabilne
Szybko się rozkładają i przestają działać. Nie wiemy kiedy tak naprawdę jeszcze jesteśmy chronieni a kiedy filtr już się rozłożył.
Lista nazw pod jakimi znajdziecie filtry niestabilne oraz przenikające:
  • Benzophenone-3
  • Benzophenone-4
  • Ethylhexyl Methoxycinnamate
  • Homosalate
  • Octyl Methoxycinnamate
  • 4-Methylbenzylidene Camphor
  • Octyl Dimethyl PABA
  • Octylomethoxycinnamate
  • Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone)
Przeglądając kremy z filtrami, które miałam w domu postanowiłam je… wyrzucić 😛
Niestety producenci stosują bardzo niefajne zagrywki. I tak na kremie Lirene widnieje napis: emulsja do opalania dla skóry wrażliwej, fotostabilne filtry organiczne i mineralne – zawiera całą masę “złych filtrów” Zawiera też filtr mineralny (aż tak nie kłamią), ale w wersji nano.
Podczas sprawdzania składów tych kosmetyków zaczęłam się zastanawiać jak wiele paskudnych substancji w nich siedzi. Przecież nakładamy na siebie codziennie mnóstwo różnych kosmetyków.  Zwracacie na to uwagę?
Pomyślałam, że warto się w tym temacie doedukować i sprawdzić co tam w środku można znaleźć. Możecie się spodziewać, że w najbliższym czasie jeszcze poruszę tutaj temat składu kosmetyków.
 Na koniec mam dla Was świetne zestawienie bezpiecznych filtrów przeciwsłonecznych (kosmetyków). I tutaj odeślę Was do PIGGYPEG.
.
.

Marta 💄

lub udostępnij

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Napisz do mnie