fbpx

Dotacja na studio wizażu. Co zrobić by ją dostać?

dotacja na studio wizażu
Bardzo często widzę w internecie pytania o to co zrobić aby dostać dotację.
Mowa oczywiście o dotacji na studio wizażu dla osób bezrobotnych – z Urzędu Pracy. Postaram się podpowiedzieć Ci trochę na podstawie własnych doświadczeń.

Od razu uprzedzam – nie znajdziesz tu gotowych rozwiązań. Dlaczego? Każdy urząd pracy rządzi się własnymi prawami. Tekst powstaje na podstawie moich doświadczeń. Z pewnością nie wszystko to co sprawdziło się u mnie będzie potrzebne u Ciebie. Tak jak już wspomniałam – każdy urząd ma swoje własne zasady. Ja moją dotację dostałam już jakiś czas temu, to również może powodować rozbieżności.  Chcę jedynie nakierować Cię na dobre tory, podpowiedzieć co powinnaś zrobić aby mieć w ogóle szanse na taką dotację ^^
Jeżeli zależy Ci na dotacji na studio wizażu zacznij od kilku kroków
– Wejdź na stronę swojego urzędu pracy i poszukaj informacji na temat dotacji.
(strony urzędów pracy to nazwamiejscowości.praca.gov.pl) Twój urząd pracy to ten w miejscowości w której jesteś zameldowany.
Zajrzyj koniecznie do zakładki Dokumenty do pobrania. Znajdziesz tam wniosek oraz inne potrzebne dokumenty (jak np warunki jakie należy spełnić aby otrzymać dotację). Jeżeli tego tam nie ma, to może oznaczać że nabór wniosków jest wstrzymany a wzorów nowych wniosków jeszcze po prostu nie ma 😛  W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do urzędu i dopytać. Często także w aktualnościach na stronie głównej przewija się wiele informacji na temat dotacji. Np to że rusza nabór wniosków czy to że został on wstrzymany.
Jeżeli udało Ci się znaleźć te dokumenty to teraz dokładnie je przeczytaj 
W tych dokumentach znajdziesz najważniejsze informacje, czyli:
  1. Jakie warunki musisz spełnić aby móc ubiegać się w ogóle o dotację na studio wizażu (na pewno musisz być osobą bezrobotną, resztę wyczytasz).
  2. Na co może a na co nie może być przeznaczone dofinansowanie.
  3. Jaka jest wysokość dofinansowania w Twoim mieście.
  4. Warunki jakie zobowiązujesz się spełnić gdy otrzymasz dotację.
  5. Formy zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków.
  6. Procedurę otrzymania dotacji.
Jeśli już wiesz co musisz zrobić przejdź do wniosku
Tutaj trochę Ci podpowiem, bo od tego wiele zależy 🙂 Wniosek o dotację na studio wizażu jesteś w stanie wypełnić samodzielnie – naprawdę. Wystarczy tylko troszkę się przyłożyć. Przyda Ci się także biznesplan. Możesz go komuś zlecić, kupić przykładowy i przerobić lub napisać go samodzielnie. Przyda Ci się jednak pomoc kogoś kto zna się na liczeniu tych wszystkich cyferek. Mam na myśli np księgową. Przynajmniej jeśli chodzi o sprawdzenie poprawności obliczeń. Dobry biznesplan z analizą swot to naprawdę dużo. Warto w niego zainwestować 😛
dotacja na studio wizażu
Przejdę więc do samego wniosku
Będziesz musiała podać kod pkd działalności jaką chcesz prowadzić.
W większości ( o ile nie zawsze) dotacje przyznawane są na jeden rodzaj działalności, więc jeśli chcesz otrzymać dotację na studio wizażu plus studio fotograficzne to raczej postaw na jedną z tych działalności. Pkd dla działalności makijażowej to 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne.
Dowiedz się jak wygląda kwestia wynajmu lokalu.
We wniosku przeważnie musisz podać miejsce gdzie będzie znajdowała się siedziba firmy i nazwisko właściciela. Dowiedz się kiedy musisz podpisać umowę wynajmu (przed czy po podpisaniu umowy z urzędem pracy). Jeżeli Twoja działalność będzie stacjonarna przeważnie nie możesz podać adresu domowego (tutaj trzeba pamiętać, że lokal musi spełniać wymogi sanepidu). W przypadku działalności mobilnej prawdopodobnie będzie to ok, ale tutaj również zależy to od urzędu i radzę Ci dopytać jak jest w Twoim wypadku.
Biznesplan, o którym już wspominałam.
Na jego skróconą wersję znajdziesz miejsce we wniosku o dotację na studio wizażu, polecam Ci jednak stworzyć osobny dokument z opisem Twojej działalności.
No ok, ale co w tym biznesplanie. Znajdziesz tam na pewno pytania o charakter Twojej działalności i jej zasadność. Będziesz musiała opisać jakie kroki już podjęłaś w jej kierunku. I tutaj sobie nie żałuj. Wypisz dosłownie wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Wszystkie zakupy których dokonałaś, szkolenia, badanie rynku, reklama, dotychczasowe współprace jak i np branie udziału w sesjach tfp w celu budowania portfolio.
Analiza konkurencji to kolejny ważny punkt w biznesplanie.
Wybierz ok 3 innych wizażystek (lub firm podobnych do Twojej) i opisz je tutaj krótko. Nie warto udawać, że nie ma żadnej konkurencji – jest, to oczywiste 😛 Zaznacz tu jednak także słabe strony tych konkurencyjnych firm oraz opisz swoją przewagę nad nimi.  Np to że masz lepszą lokalizację, czy bardziej konkurencyjne ceny 🙂
.
dotacja na studio wizażu
Będziesz musiała także opisać mocne i słabe strony swojego biznesu.
Zarówno te które pochodzą z wewnątrz (mocne to np to że jesteś po świetnej szkole, znalazłaś lokal w super miejscu itd. słabe to np niedostateczna ilość środków na zakup sprzętów, to że jesteś jeszcze nieznana na rynku) oraz z zewnątrz (szanse dla Twojego biznesu to np coraz większe zainteresowanie takimi usługami a zagrożenia to np wzrost cen czy coraz większa ilość wizażystek w Twoim mieście). Podałam tylko przykłady, żebyś wiedziała w jakim kierunku iść. Polecam wymyślić więcej 😛 Ważnym punktem są działania zaradcze, aby zminimalizować negatywne efekty, które podałaś. Tutaj również radzę się przyłożyć.
Warto załączyć do wniosku tak zwane promesy współpracy.
Co to takiego? W skrócie – oświadczenia osób oraz firm, które potwierdzają, że w momencie kiedy dostaniesz dotację na studio wizażu i rozpoczniesz działalność to będą korzystać z Twoich usług. Kilka lub kilkanaście wystarczy 🙂
Na pewno we wniosku znajdzie się też pytanie o Twoje wykształcenie w kierunku działalności którą chcesz prowadzić. Opisz wszystkie swoje dyplomy a kopie umieść w załączniku do wniosku. Jeśli pracowałaś już jako wizażystka u kogoś to również będzie przydatne.
Teraz najciekawsza część czyli Twoje wydatki.
Pamiętaj że musisz wydać pieniądze dokładnie na to co napiszesz we wniosku i dokładnie w takiej kwocie. Co do złotówki. W zależności od tego na co Twój urząd pracy pozwoli wydać Ci pieniądze. Zapewne dostaniesz także całą listę na co tych pieniędzy przeznaczyć nie można. Tzn np może przyznać Ci max 50% kwoty na środki nietrwałe czyli kosmetyki, akcesoria itd.  Te proporcje naprawdę bardzo się różnią w zależności od urzędu.
Jeśli chodzi o wpisywanie do wniosku kosmetyków – nie musisz wypisywać każdego kosmetyku osobno. Zbierz je w grupę. Ja w swoim wniosku wyodrębniłam grupy “kosmetyki” oraz “akcesoria kosmetyczne” w których umieściłam wszystkie waciki, rzęsy itd. Pamiętaj też, że pędzle to środki trwałe  😛
To normalne że ceny niektórych produktów ulegną zmianie do momentu kiedy tą dotację na studio wizażu dostaniesz. Wtedy będziesz musiała napisać prośbę do kierownika urzędu o przesunięcie środków w budżecie. W tej chwili nie ma się tym co martwić.
Dokładnie opisz na co i ile pieniędzy wydasz. W wielu urzędach wymagane jest podanie dokładnie modelu (np komputera).  Sprawdź te wydatki dokładnie – będziesz musiała później to wszystko naprawdę kupić. Możesz wydać więcej (i dołożyć ze swojej kieszeni) ale jeśli wydasz mniej i nie przesuniesz środków na coś innego (na przesunięcie musisz dostać zgodę) – będziesz musiała oddać te pieniądze do urzędu.
Zapewne we wniosku znajdzie się także pytanie o zasadność Twoich zakupów.
Musisz dokładnie opisać każdą z rzeczy którą chcesz kupić. Pamiętaj, że możesz nie dostać pieniędzy na wszystkie swoje wydatki, jeżeli wydadzą się one zbędne. Ja np. nie dostałam środków o jakie wnioskowałam na aparat fotograficzny, mimo że bardzo dokładnie opisałam dlaczego jest mi potrzebny…
.
dotacja na studio wizażu
A co jak już masz gotowy wniosek i wszystkie inne dokumenty?
 W niektórych urzędach możesz składać wnioski przez cały czas, po prostu nie są rozpatrywane dopóki nie ma pieniędzy na dotacje. W innych musisz czekać aż ogłoszą nabór wniosków – warto obserwować wtedy stronę urzędu 🙂
To chyba już wszystko o czym chciałam Ci napisać, żebyś mniej więcej wiedziała co Cię czeka.
Wypełnienie tych dokumentów, to tak naprawdę dopiero początek. W związku z dotacją na studio wizażu jest naprawdę dużo formalności, chodzenia po urzędach (tak, różnych), dostarczania dokumentów, które wydają się być bez sensu itd. Dlatego jeśli na tym etapie nie chce Ci się zadzwonić do urzędu i dopytać o szczegóły, to już teraz możesz sobie odpuścić 🙂 Serio 😛 A jeśli jesteś w 100% pewna że chcesz dostać dotację to życzę Ci powodzenia i stalowych nerwów ☺
A może masz jeszcze jakieś pytania? 🙂

Marta 💄

lub udostępnij

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Napisz do mnie