fbpx

Makijażowy biznes – rejestracja działalności gospodarczej

Jak założyć własną działalność gospodarczą?
Co musisz przygotować?
Ile to kosztuje?

Dzisiaj trochę mniej makijażowo, jednak temat zakładania działalności gospodarczej  często się pojawia, więc postanowiłam go poruszyć na blogu 🙂
Nie jest to nic trudnego, jednak warto wiedzieć jak się do takiej rejestracji przygotować.
Post oczywiście na podstawie moich doświadczeń w tym temacie 🙂
1. Założenie działalności gospodarczej jest dosyć proste.
Wystarczy udać się do Urzędu miasta, bądź gminy i wypełnić wniosek CEIDG ( Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Możesz zrobić to także listownie bądź online oraz podpisać wniosek profilem zaufanym jeśli taki posiadasz. Jeśli nie, nadal możesz wypełnić wniosek online, ale w ciągu tygodnia musisz stawić się w urzędzie w celu jego podpisania. Od razu radzę Ci zainteresować się tematem profilu zaufanego. Oszczędza on wielu wycieczek po urzędach, warto go sobie założyć 🙂
2. Co musisz przygotować zanim złożysz wniosek?
-Musisz mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość
-NIP
Jeśli go jeszcze nie masz we wniosku jest odpowiednie pole do zaznaczenia i  nip zostanie Ci przyznany później.
-Przygotuj nazwę firmy
Sprawdź czy nazwa którą wybrałaś nie jest zastrzeżona lub używana przez kogoś innego.
-Data rozpoczęcia działalności gospodarczej
Nie musi być to data złożenia wniosku, możesz np zdecydować, że Twoja działalność ruszy np. za tydzień 🙂 Jeżeli chcesz skorzystać z ulgi na start (zakładam że chcesz) pamiętaj, że ulga obejmuje pełne miesiące prowadzenia działalności gospodarczej -np.  jeżeli dniem rejestracji będzie 1 dzień kwietnia – ten miesiąc będzie liczony jako pierwszy z sześciu – 6 miesięcy minie z końcem września. Jeśli dzień rozpoczęcia działalności ustalisz np na 3 kwietnia, to pierwszym liczonym miesiącem będzie kolejny pełny miesiąc – maj. A więc okres 6 miesięcy podczas którego jesteś zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne minie z końcem października 🙂
-Kod pkd w zależności od planowanej przez Ciebie działalności 🙂
W przypadku wykonywania makijażu odpowiedni kod to 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Jeżeli dodatkowo chcesz prowadzić szkolenia nie zapomnij do wpisaniu dodatkowego kodu pkd. W tym wypadku: 85.59.B – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Kody pkd jakie wybierzesz mają wpływ na formę opodatkowania, która jest kolejną kwestią do ustalenia.
Ale od początku.
-Forma opodatkowania
Polecam Ci jeszcze przed założeniem działalności wybrać, lub chociaż skonsultować się z biurem rachunkowym, czy dobrą księgową. Księgowa to odpowiednia osoba która będzie w stanie najlepiej doradzić Ci formę opodatkowania. Z formą opodatkowania wiąże się także sposób wpłaty zaliczek oraz rodzaj prowadzonej dokumentacji.  Wiem, że różne osoby różnie radzą, dlatego ja powstrzymam się od sugerowania Ci co powinnaś wybrać.
Masz 4 możliwości:
-ZASADY OGÓLNE
-PODATEK LINIOWY
-RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH
-KARTA PODATKOWA
Tutaj znajdziesz przystępnie opisane poszczególne formy. Warto sięgnąć do źródła: FORMY OPODATKOWANIA
-Adres firmy
To na pozór proste, jednak co w przypadku gdy chcesz prowadzić działalność mobilną? W większości w takiej sytuacji wpisuje się adres domowy. Pamiętaj jednak, że adres Twojego domu będzie wtedy wszędzie widoczny, bo adres firmy jest powszechnie dostępną daną.
-Adres do doręczeń
To bardzo ważne, aby korespondencja firmowa do Ciebie docierała. Pamiętaj, jeśli się przeprowadzisz a wpisałaś adres mieszkania, koniecznie ten adres szybko zaktualizuj.
-We wniosku będziesz musiała wpisać do jakiego urzędu skarbowego podlegasz
Tutaj uwaga: Urząd skarbowy wybierany jest ze względu na miejsce zamieszkania a nie na miejsce prowadzenia działalności.
-Konieczne będzie także podanie adresu przechowywania dokumentacji rachunkowej
I tutaj, jeśli znalazłaś już księgową to wpisujesz adres jej biura. Jeśli nie, wpisujesz miejsce, w którym przechowywać będziesz dokumenty.
-We wniosku musisz podać także swój numer konta
Możesz założyć konto firmowe ale nie musisz. Równie dobrze możesz podać numer swojego indywidualnego konta. Ja uważam, że rachunek firmowy daje dużo większą wygodę i przejrzystość i bardzo sobie go chwalę. Pamiętaj, że nie musisz go zakładać na szybko, przed złożeniem wniosku. W każdej chwili możesz przecież zmienić dane we wpisie 🙂
-Jeśli będziesz wypełniać wniosek w domu online będziesz musiała sama zadecydować o zgłoszeniu do ubezpieczenia
(W urzędzie zaznaczą to za Ciebie, przynajmniej tak było w moim wypadku 😛 )  I tak, jeśli wybierzesz Zus pojawią się kolejne pola do wyboru. ZUA – jeśli zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, ZZA – jeśli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Reszta właściwie nie powinna Cie interesować, ponieważ dotyczy ona zgłoszenia członków rodziny, zmian danych czy wyrejestrowania.
3. Ile to wszystko kosztuje?
Samo założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne. Kiedy Twoja firma już istnieje musisz przygotować się na opłacanie składek Zus i podatków.
Jeżeli to twoja pierwsza działalność gospodarcza, lub jeśli zakładasz ją po 60 miesiącach od zamknięcia poprzedniej to możesz skorzystać z ulgi na start. Oznacza to że nie zapłacisz składki na ubezpieczenia społeczne, jednak nadal obowiązuje Cię składka na ubezpieczenie zdrowotne. W chwili pisania tego posta wynosi ona  342,32. Z tej ulgi korzystać możesz przez pół roku.
Po minięciu pół roku przez kolejne 24 miesiące prowadzenia działalności obejmują Cię tzw preferencyjne składki Zus, czyli w 2019r:  555,89 licząc z ubezpieczeniem chorobowym, 539,35 bez ubezpieczenia chorobowego.
Po upływie tego okresu musisz zgłosić się do wysokich składek do Zus, bądź Zusu uzależnionego od przychodu (co jest nowością). W skrócie (bo nie o tym jest jest post): Jeśli Twój roczny przychód (podkreślam przychód, to nie to samo co dochód) przekroczy 63 tys zł to zapłacisz składki w wysokości  1316,97 z ubezpieczeniem chorobowym,  1246,92 bez ubezpieczenia chorobowego. Są to składki na rok 2019 więc możesz być pewna że w kolejnych latach będą one wyższe 🙂 Jeśli Twój przychód nie przekroczy tych 63tys rocznie wtedy składka uzależniona będzie od tego właśnie przychodu i proporcjonalnie mniejsza.
Czeka Cię także opłacanie podatków
Zus opłacamy do 10 dnia każdego miesiąca, podatek do 20 🙂
Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub myślisz że warto poruszyć tutaj jeszcze jakąś kwestię – daj koniecznie znać.

Marta 💄

lub udostępnij

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Napisz do mnie