fbpx

Higiena w pracy wizażysty – wywiad z mikrobiologiem

higiena pracy wizażystyZapraszam Was dziś na wywiad z mikrobiologiem i wizażystką

Będziemy rozmawiać o tym jak ważna jest higiena w pracy wizażysty. I co to tak właściwie znaczy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się:

Co grozi wizażystkom i klientkom w przypadku nie przestrzegania zasad higieny,

Jak najlepiej zadbać o higienę w swoim salonie,

Czy malować chore klientki,

Co zrobić gdy sama jesteś chora

zapraszam do przeczytania wywiadu.

 

Wywiad ten powstał w czasie pandemii. Higiena w obecnym momencie jest niesamowicie ważna. Warto jednak przestrzegać jej zasad nie tylko teraz, ale na stałe wcielić je do swojego życia.

Zapraszam do przeczytania wywiadu:

 

higiena pracy wizażysty

Nasz ekspert:

Nazywam się Julia Brylak jestem mgr mikrobiologiem, absolwentką
Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuję jako specjalista mikrobiolog w
laboratorium firmy kosmetycznej równocześnie prowadzę własną
firmę Pure Makeup jako wizażystka.
Łącze dwie swoje pasje – mikrobiologię i wizaż i
prowadzę szkolenia dotyczące higieny prawidłowego używania,
przechowywania, mycia i dezynfekcji kosmetyków i akcesoriów do
makijażu.

@julka.pure.makeup

 

.

Jesteś wizażystką i mikrobiologiem, dzięki temu doskonale zdajesz
sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie za sobą brak higieny w tym
zawodzie. Mogłoby się wydawać, że w sytuacji kiedy nie przerywamy
ciągłości naskórka, nie ma przecież krwi – zagrożenia nie ma, lub jest
znikome. Czy mogłabyś na początek uświadomić nas, o jakich konkretnie
zagrożeniach będziemy rozmawiać? Co grozi nam, zarówno klientkom jak i
makijażystkom, w przypadku braku przestrzegania higieny?

Może wydawać się, że wizażystka nie ma w przeciwieństwie do kosmetyczek kontaktu z przerwaniem naskórka u klientki, nie wykonuje przecież żadnych zabiegów prowadzących to przerwania takiej ciągłości, wizażystka na pewno nie uszkadza  naskórka klientki  sama. Jednak do makijażystki może zapisać się osoba, która posiadają na swojej twarzy różne zmiany skórne np. atopowe zapalania skóry, alergie, trądzik, czasem w zaognionej postaci i np widocznymi strupkami czy rankami, czasem sączącymi się np. po wyprysku. W takim przypadku wizażystka wykonuje makijaż u osoby z przerwaną ciągłością naskórka, tym samym ma z nim bezpośredni kontakt. Niesie to za sobą ogromne ryzyko zakażenia różnymi chorobotwórczymi drobnoustrojami. Należy wspomnieć również o fakcie, że wszystkie wizażystki mają kontakt z  partiami twarzy klientki które są nazywane “wrotami do zakażeń” są to błony śluzowe:  kąciki ust, okolice oczu.  Z powodu braku higieny, braku odpowiedniej dezynfekcji kosmetyków i akcesoriów do makijażu, braku wiedzy  – wizażystka może wyrządzić wiele szkód zdrowotnych sobie i innym. Higiena nadal jest często bagatelizowana u wielu wizażystek, najczęściej wynika to z braku wiedzy.

Czym właściwie jest przestrzeganie zasad higieny w pracy wizażysty?
Wszyscy wiemy o tym, że każda klientka powinna być malowana osobnym,
czystym zestawem pędzli. Do tuszu do rzęs trzeba używać jednorazowych
aplikatorów a kosmetyków nie powinno nakładać się bezpośrednio na twarz.
Co możemy tutaj dodać?

Przestrzeganie zasad higieny to przede wszystkim świadomość zagrożeń ze strony drobnoustrojów.
Ktoś może mi powiedzieć, że mam robić tak i tak i stosować to i to – i nic z tego nie będzie, jeśli nie będę rozumiała –  dlaczego  właściwie mam tak robić? Higiena to odpowiedź Z JAKIEGO POWODU trzeba postępować w ten, a nie w inny sposób.
To nie zasady – to świadomość, wiedza i nawyki.  Higiena opiera się na wiedzy. Żeby wiedzieć, trzeba rozumieć.

.

ZOBACZ TAKŻE: UMOWA SESJI TFP DLA WIZAŻYSTKI – WZÓR DO POBRANIA

PO CO CI TEN MAKIJAŻ PRÓBNY?

Chciałabym pochylić się jeszcze nad odpowiednią dezynfekcją, zarówno
jeżeli chodzi o ręce, miejsce pracy, pędzle ale i kosmetyki. Jak to
robić, by skutecznie przestrzegać higieny w pracy wizażysty? Podpowiedz nam, jak się za taką
dezynfekcję zabrać.

Temat dezynfekcji miejsca pracy, pędzli i kosmetyków zarezerwowałam sobie wyłącznie na szkolenia, które prowadzę dla wizażystów 🙂 Jeśli chodzi natomiast o dezynfekcję rąk to okazuje się,że większość z nas robi to źle. Badania naukowe udowadniają,  że około 90% ludzi nie myje rąk w odpowiedni sposób i popełnia wiele błędów. Wśród czynników wpływających na skuteczność mikrobiologiczną higienicznego mycia i dezynfekcji rąk wymienić należy:
niewystarczającą ilość preparatu użytego do mycia i do dezynfekcji, niedoskonałą technikę, zbyt krótki czas mycia i dezynfekcji, dezynfekcja na mokre ręce. Pamiętajmy, że prawidłowa technika mycia i dezynfekcji rak może znacznie zmniejszyć ryzyko występowania zakażeń. Obecnie na stronie GIS jest wiele schematów jak prawidłowo myć ręce. Warto je przestudiować, a także zawiesić u siebie w studiu.

Co doradziłabyś wizażystce, do której przyszła klientka z opryszczką
na twarzy? Jak się zachować w takiej sytuacji? 

Opryszczka wargowa jest nie tylko bolesna i mało estetyczna, jest również jednym z przeciwwskazań do  wielu wizyt np do wizyty u dentysty. Podczas badania stomatologicznego może dojść do podrażnienia tej bardzo wrażliwej zmiany. Wówczas istnieje ryzyko pęknięcia pęcherzyka z zainfekowanym płynem surowiczym i wirus opryszczki może rozsiać się na większą powierzchnię błon śluzowych w jamie ustnej np.  do gardła, utrudniając spożywanie posiłków i regenerację zmian. W przypadku wizażystki także istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na inne partie twarzy, np nieświadomie dotkniemy pęcherzyka podczas aplikacji podkładu i “rozsiejemy” wirusa po całej twarzy. Bardzo niebezpieczne jest kiedy wirus trafi do rogówki oka, stanowi zagrożenie pogorszenia wzroku. Stomatolog odmawia wykonania usługi w przypadku klienta z opryszczką, ja również nie polecam malowania takich klientek.

Co sądzisz o malowaniu klientek, które są chore? Mam na myśli kaszel,
katar itd.? Co zrobić by w takiej sytuacji przestrzegać higieny w pracy wizażysty?

Prowadzimy ten wywiad w czasie światowej pandemii. Wiem, że ten czas wiele nas nauczy.  Nas wizażystki nauczy także tego jak duże konsekwencje może nieść za sobą malowanie osoby chorej. Dla własnego bezpieczeństwa należy odmówić wykonania makijażu i takie postępowanie rekomendowałam od zawsze. Jeśli tego nie zrobimy narażamy siebie. Pamiętajmy – pieniądze to nie wszystko. Wiem, że kiedy epidemia się skończy wiele osób się ze mną nie zgodzi i mimo “zwykłego przeziębienia” będzie nadal malować klientki – wtedy proszę Was przynajmniej o zachowanie prawidłowych zasad higieny:  np. można klientce nałożyć maskę kiedy malujemy oczy, a  sobie założyć maskę sobie kiedy malujemy twarz i usta. Nie jest to jednak rozwiązanie  – bo nadal ryzykujemy. Każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy takie ryzyko chce podjąć.

.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

A co w odwrotnej sytuacji  – gdy to my jesteśmy przeziębione a musimy
wykonać klientce makijaż?

Jestem zwolenniczką dbania o swoje zdrowie i uważam, że kiedy jesteśmy chore po prostu leczmy się i zostańmy w domu. Postarajmy się zapewnić zastępstwo. Wizażystka, której przekażemy swoje klientki za jakiś czas może nas poprosić o pomoc, kiedy sama będzie chora. Pomagajmy sobie wzajemnie! Jeśli natomiast nie uda się zapewnić zastępstwa, a mimo wszystko chcemy wykonać  makijaż bo to np. makijaż ślubny,to w pierwszej kolejności należy poinformować klientkę o naszej chorobie – być może ona sama odwoła wtedy makijaż i poszuka go u osoby zdrowej. Jeśli tak się nie stanie, musimy pracować w masce na twarzy, często dezynfekować ręce, wyjść z pomieszczenia kiedy męczy nas kaszel. Absolutnie nie dotykać rękami twarzy klientki. Jednak NIE rekomenduje takiego zachowania. Jeśli jesteś chora – zostań w domu – znajdź zastępstwo. Wiele osób boi się, że odwołując makijaż straci klientki, moim zdaniem –  wręcz przeciwnie: promując takie postawy pokazujemy klientkom co  jest dla nas ważne i to  jakimi wartościami się kierujemy czyli bezpieczeństwem i zdrowiem. W szerszej perspektywie wzbudzimy większe zaufanie niż wizażystka, która przychodzi na zlecenie mimo okropnego kaszlu, mocnego kataru i gorączki… 🙂

.

.

 

Dajcie znać w jaki sposób Wy przestrzegacie zasad higieny w pracy wizażysty 🙂 A jeśli macie jakieś pytania – piszcie śmiało. Postaramy się na nie odpowiedzieć jak najlepiej ^^

.

.

Marta 💄

lub udostępnij

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Napisz do mnie