fbpx

Jak robić i edytować zdjęcia makijażu – aparat vs. telefon

jak robić zdjęcia makijażu
 
Jak robić zdjęcia makijażu aby robiły wrażenie?
Co wybrać – telefon czy aparat fotograficzny?
Jak ustawić parametry i oświetlenie?
Jesteś ciekawa? Zacznijmy więc od tego jaki sprzęt wybrać

Pokażę Ci za chwilę jak wyglądają zdjęcia robione przeze mnie zarówno telefonem jak i aparatem. Od razu na początku sprecyzuję – telefon którego używam to Samsung galaxy s8+. Aparat to Canon eos 700d z kitowym obiektywem 18 – 55mm f. 3,5-5,6.  Wszystkie zdjęcia makijaży jakie robię u siebie w studio oświetlam lampą pierścieniową 65W, od dołu umieszczam blendę. Dodatkowym oświetleniem są lustra z żarówkami 4W.
Od samego początku mojej pracy w zawodzie wizażysty próbowałam robić ładne zdjęcia makijaży. Próbowałam, to idealne określenie, bo wychodziły one (bardzo długi czas) tragicznie 😛 Zastanawiałam się, co robią te wszystkie dziewczyny, że ich zdjęcia są takie piękne. Czym one te zdjęcia cykają, a może to photoshop? Dziś wydaje mi się że osiągnęłam w końcu poziom zdjęć, który mnie satysfakcjonuje. Jasne, ciągle próbuję je ulepszać. Ostatnio walczę z tym, aby jak najlepiej uchwycić rozświetlacz. Czasami się udaje 😛
Uważam, że oświetlenie jest kluczową kwestią w przypadku zdjęć makijażu. TUTAJ pisałam więcej na ten temat. Dowiesz się z tego wpisu na jakie oświetlenie się zdecydować aby makijaż na zdjęciach wyglądał tak jak w rzeczywistości.
Chcę Ci pokazać, że zarówno aparatem jak i telefonem jesteś w stanie zrobić dobre zdjęcia makijażu.
Nie trzeba wydawać od razu na to wszystkich oszczędności. Wiem, że sprzęty ograniczają, jednak często przyczyną nie jest słaby sprzęt ale brak odpowiedniego podejścia i znajomości podstawowych kwestii. Wiem, że najprościej byłoby wyjąć z kieszeni telefon, cyknąć fotkę w trybie auto i od razu mieć piękne zdjęcie z idealnym światłem i kolorami. Długi czas to sprawdzałam. Niestety – to nie jest idealny świat 😛
Zauważyłam też, że wiele osób kupuje lustrzankę i robi zdjęcia w trybie automatycznym, nie mając zupełnie pojęcia o jakichkolwiek parametrach, które są tak bardzo istotne podczas robienia zdjęć. Jeśli Ty również się do nich zaliczasz obiecaj mi jedno – od dziś ustawiasz w aparacie tryb manualny i uczysz się robić w nim zdjęcia. Efekty zobaczysz bardzo szybko. U mnie pierwsze dobre zdjęcia pojawiły się w momencie, kiedy ogarnęłam podstawy fotografii 🙂
jak robić zdjęcia makijażuZdjęcie wykonane aparatem w trybie manualnym. Ogniskowa 55mm, czas naświetlania: 1/200s, f5.6, ISO – 800. Z prawej strony prosto z aparatu, z lewej strony po obróbce w Snapseed.
Po pierwsze – odpowiedni obiektyw
Kupiłam swój aparat razem z kitowym obiektywem, który nie jest żadnym szalonym sprzętem.  Ma ogniskową 18 – 55mm  co oznacza że mogę przybliżać i oddalać obiekt który chcę sfotografować – kręcąc pierścieniem obiektywu. Jest to wygodne, bo nie muszę mieć dużej ilości miejsca aby zrobić zdjęcie. Mogę oddalić sobie fotografowaną modelkę z pomocą obiektywu. Jest małe ale… Twarz modelki będzie się zmieniała w zależności od ogniskowej. Ogniskowa to nie tylko ustawienie bliżej-dalej, ale także zmiana proporcji fotografowanego obiektu. Zdania są podzielone i do zdjęć makijażu polecane są obiektywy już od nawet 35mm do 135mm. Jeżeli masz zamiar robić zdjęcia w ograniczonej przestrzeni i nie masz jak się oddalić od modelki wybierz obiektyw ok 50mm. Im wyższa wartość ogniskowej tym dalej będziesz musiała odejść od fotografowanego obiektu. Flagowym obiektywem portretowym jest 85mm, daje on nam bardzo fajne proporcje na zdjęciu, ale z doświadczenia wiem, że w małym studiu makijażu może brakować nam miejsca, aby go używać. Kolejna sprawa jest taka, że jeśli Twój aparat nie posiada pełnej klatki (mój nie posiada – mówimy tu o matrycy) to wartość ogniskowej podanej na obiektywie w rzeczywistości się zmienia. I tak w przypadku mojego aparatu 50mm stanie się jakimiś 80mm. Nie będę się jednak rozpisywać na temat tych technicznych szczegółów, bo o czym innym chciałam dziś napisać 🙂 Polecam Ci jednak poczytać na ten temat (jeśli masz aparat z niepełną klatką) – abyś wiedziała jak to przeliczyć ^^
Co jeszcze istotne jest przy wyborze obiektywu to światło, czyli przysłona.
Tutaj już jednak przejdę do bardzo ważnych parametrów, które należy znać jeśli chcesz robić zdjęcia. Nie tylko aparatem, ale także telefonem. Większość telefonów ma możliwość ustawień manualnych, jeśli dowiesz się jak się za nie zabrać to wiele Ci ułatwi.
Pierwszy z tych parametrów to przysłona.
.
jak robić zdjęcia makijażu
Zdjęcie wykonane aparatem w trybie manualnym. Ogniskowa 55mm, czas naświetlania: 1/200s, f5.6, ISO – 800. Z prawej strony prosto z aparatu, z lewej strony po obróbce w Snapseed.
.
Przysłona – określana jako wartość f w nazwie obiektywu. 
Jeden z kluczowych elementów zarówno przy wyborze obiektywu jak i później przy ustawianiu parametrów zdjęcia.
Jaki ma wpływ na zdjęcia? Im niższa wartość tym przysłona jest bardziej otwarta. Tym samym zdjęcie będzie jaśniejsze. Im bardziej ją przymkniemy, czyli ustawimy jej wyższą wartość – zdjęcie będzie ciemniejsze. Dodatkowo, ustawienie jej na niską wartość pozwoli na uzyskanie rozmycia tła. Wiem, że wiele osób lubi ten efekt ^^
Tak więc wybierając obiektyw proponuję szukać jak najniższej wartości f (przysłony). Im niższe f tym obiektyw będzie także droższy ale wartość ok 2 powinna Ci w zupełności wystarczyć. Ja w moim obiektywie mam dużo gorsze światło, przy ogniskowej 55mm mogę ustawić najniższą wartość przysłony na f5.6. To bardzo dużo, jednak w miarę dobrze oświetlam zdjęcia i okazuje się to wystarczające.

Podsumowując

Niska wartość f np f1.4 = otwarta przysłona = jaśniejsze zdjęcie
Niska wartość przysłony = ostrość na fotografowany obiekt, rozmyte tło
Wysoka wartość f np f5.5 = przymknięta przysłona = ciemniejsze zdjęcie
Wysoka wartość przysłony = ostrość na fotografowany obiekt oraz na tło
Kolejny ważnym parametrem jest czas naświetlania.
Tutaj zależność jest taka:
Dłuższy czas naświetlania np 1/40 = jaśniejsze zdjęcie
Dłuższy czas naświetlania = bardziej poruszone zdjęcie.
Czas naświetlania ma wpływ także na ostrość zdjęcia. Jeśli ustawisz długi czas naświetlania użyj statywu aby nie poruszyć aparatu.
Krótszy czas naświetlania np 1/500 = ciemniejsze zdjęcie.
Krótszy czas naświetlania to zamrożenie ruchu na zdjęciu. Nie musisz się wtedy martwić że poruszysz aparatem, czy że obiekt który fotografujesz się poruszy. Krótkie czasy naświetlania nadają się do robienia zdjęć np zwierzętom które są w ruchu, samochodom, ruchliwym dzieciom.
W przypadku zdjęć portretowych kiedy modelka się nie rusza ja najczęściej ustawiam czas 1/150, 1/200. Wtedy wiem, że drgania mojej ręki nie mają wpływu na zdjęcie i nie jest ono za ciemne.
.
jak robić zdjęcia makijażuZdjęcie wykonane telefonem w trybie automatycznym. Z lewej strony prosto z telefonu, z prawej strony po obróbce w Snapseed.
Ostatni parametr to ISO
Niskie ISO np 100 ustawiamy gdy mamy dużo światła.
Kiedy światła mamy mało ustawiamy wyższe ISO, aby zdjęcie było jaśniejsze. Jednak wtedy pogarsza się jakość zdjęcia, pojawiają się szumy.
To są podstawy które warto znać jeśli chcesz mieć wpływ na wygląd swoich zdjęć.
Nie tylko gdy fotografujesz aparatem, ale i telefonem. Te trzy parametry to tak zwany trójkąt ekspozycji. Jak pewnie zauważyłeś wszystkie trzy mają wpływ na światło na zdjęciach. Określają czy nasze zdjęcie będzie jasne czy ciemne. Każdy z nich jednak odpowiada również za inne kwestie. Musimy ustawić je tak, aby zdjęcie było wystarczająco jasne, a przy tym także nie było poruszone (za co odpowiada czas naświetlania), zaszumione (ISO) i było ostre w odpowiednim miejscu (przysłona).
Łatwiej będzie jeśli zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Wtedy nie powinniśmy mieć problemów z ustawieniem tych parametrów, a zdjęcia wyjdą ładne.
Pamiętaj, że lepiej zrobić zdjęcie trochę za ciemne niż za jasne. Zbyt ciemne szybko możesz rozjaśnić w programie do edycji zdjęć. Zbyt jasne zdjęcie trudno będzie Ci uratować. Prześwietleń nie przyciemnisz.
.
jak robić zdjęcia makijażuZdjęcie wykonane telefonem w trybie automatycznym. Z prawej strony prosto z telefonu, z lewej strony po obróbce w Snapseed.
.Jeszcze jednym parametrem, który ma duży wpływ na zdjęcia jest balans bieli
Wiem, że wiele z Was narzeka, że zdjęcia wychodzą zbyt żółte. Co zrobić aby tak nie było?
Po pierwsze – zadbaj o odpowiednie światło. Pamiętaj o jego barwie i współczynniku Ra,
Po drugie – bardzo istotne są kolory tła i otoczenia a także tego w co ubrana jest modelka.
Wszystko o kolorach i oświetleniu znajdziesz tutaj: URZĄDZAMY MAKIJAŻOWY KĄCIK – KOLORY I OŚWIETLENIE
Resztę zrobisz w programie do edycji zdjęć
W poście możesz zobaczyć jak wyglądają zdjęcia tego samego makijażu robione w identycznych warunkach telefonem oraz aparatem. Prosto po zrobieniu oraz po szybkiej obróbce.
Warto obrabiać zdjęcia – zajmuje to dosłownie chwilkę, a różnica jak widać jest znacząca.
Niżej zobaczysz jak ja edytuję zdjęcia.
.
.
.

Marta 💄

lub udostępnij

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Napisz do mnie