fbpx

Obliczamy koszt makijażu, czyli ile powinien kosztować makijaż?

Cześć Kochana 🙂
Dzisiaj pogadamy sobie o pieniądzach. Temat jakże trudny ale i równie ciekawy.

Widziałam nieraz że dziewczyny próbowały wyliczać koszt makijażu na podstawie zużytych do jego wykonania kosmetyków. Na tej podstawie miała zostać ustalona jego cena. Ja chciałabym pokazać nieco inne spojrzenie na tą kwestię 🙂

Koszt zużycia kosmetyków na jeden makijaż – czy da się go w ogóle obliczyć? 

Aby to zrobić musiałybyśmy dokładnie przyjrzeć się temu jakich kosmetyków używamy. Dla każdej z nas, a nawet dla każdego makijażu ten koszt będzie nieco inny.
Aby dokładnie obliczyć koszt makijażu moim zdaniem należy podejść do tego trochę szerzej. Jak?
 Zrobić inwentaryzację i zajrzeć do faktur 🙂

Kosmetyki 

Po pierwsze inwentaryzacja
Czyli spisanie stanu Twoich kosmetyków. Warto przy okazji od razu zapisać sobie wszystkie daty ważności, aby później łatwiej było tego pilnować. Dobrze jest wiedzieć z jaką ilością kosmetyków zaczynamy rok/sezon. Ja lubię zrobić sobie taki spis tuż przed rozpoczęciem sezonu ślubnego, kolejny robię po jego zakończeniu. Zajmuje to trochę czasu, ale daje bardzo ważną informację – jakie mamy zużycie kosmetyków, no i pozwoli nam obliczyć koszt makijażu. O ile określenie zużycia cieni w paletach może być trudne, to z podkładem czy pudrem nie ma większego problemu. W przypadku palet fajnie sprawdzają się zdjęcia – dla porównania. Wiadomo też, że w trakcie trwania sezonu dokupuje się kolejne kosmetyki…
.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

.
Po drugie faktury
Ja po prostu zbieram faktury, żeby wiedzieć co kupiłam i raz na jakiś czas zbiorczo dopisuję te pozycje do listy. Po zakończeniu sezonu robię taki spis kolejny raz.
Dzięki fakturom mogę pod koniec sezonu/roku sprawdzić jaki był koszt wszystkich zużytych kosmetyków a tym samym obliczyć koszt makijażu. I tak powiedzmy 4,5 buteleczki podkładu kosztowało mnie 800zł a całe opakowanie pudru 250zł. Obliczam koszt tylko tych opakowań/buteleczek, które zostały opróżnione. Jeśli chodzi o palety cieni oceniam ich zużycie na podstawie porównania zdjęć. Po niektórych cieniach od razu widać duże zużycie, po innych nie.
.
Już pokazuję jak najłatwiej oszacować koszt zużytych cieni. Np. jeśli zużyłam pół jednego cienia z palety i ok 1/4 z trzech pozostałych, a paleta ma razem 8 cieni to: 1/2 + 3*(1/4) = jej zużycie wyniosło 1,25 cienia. Powiedzmy że za te 8 cieni zapłaciłam 80zł, w takim razie zużyte cienie kosztowały mnie 12,50zł. Prosta matematyka 😛 Jeśli mam palety po których widać jakieś tam zużycie na każdym cieniu, ale jest ono minimalne to określam to metodą “na oko” 😛 Tzn wpisuję że zużycie palety wynosi np 1/2 cienia bez dokładnego liczenia. 
.
Podliczam w ten sposób wszystkie kosmetyki: ich zużytą ilość oraz to ile mnie one kosztowały. Stąd już tylko mały kroczek dzieli mnie od obliczenia ile kosztuje mnie pojedynczy makijaż jeśli chodzi o kosmetyki. Muszę tylko policzyć ile makijaży wykonałam między tymi dwoma spisami. To akurat nic trudnego, bo chyba każda wizażystka prowadzi kalendarz w którym zapisuje dokładnie wszystkie klientki. Zliczam więc wszystkie zrobione makeupy – także te do sesji zdjęciowych, nagrań czy makijaże męskie (można je liczyć jako 1/2 makeupu) i obliczam: koszt zużytych kosmetyków / ilość makijaży = koszt kosmetyków zużytych na jeden makijaż.
.
Jest z tym jak widzicie trochę zabawy, no i niestety nie da się tego obliczyć od tak na już. Trwa to trochę, i tak naprawdę im dłuższy okres czasu weźmiemy pod uwagę, tym lepsze będą te obliczenia. Dla mnie, tak jak już pisałam, idealne momenty do inwentaryzacji to początek i koniec sezonu. No i nowy rok oczywiście ^^
.

Akcesoria

Do tego wszystkiego aby lepiej obliczyć koszt makijażu warto jeszcze dorzucić zużycie akcesoriów takich jak waciki, jednorazowe szczoteczki do tuszu, patyczki kosmetyczne etc. Tutaj akurat najłatwiej jest od razu obliczyć ile sztuk zużywamy na jeden makijaż (np ok 10 wacików) i dopiero obliczać koszt.
Kolejna ciekawa kwestia to zużycie pędzli oraz akcesoriów typu gąbeczki itp. Ale także innych środków trwałych jak np meble w pomieszczeniu, gdzie przyjmujesz klientki. Tak zwana ich amortyzacja.

Amortyzacja 

Tutaj znowu jest trochę zabawy z obliczeniami. Aby w ogóle to zrobić należy poznać roczną procentową stawkę amortyzacji, czyli po ludzku – tego w jakim stopniu konkretne wyposażenie się zużywa w ciągu roku/traci na wartości. Ja przyjęłam, że będzie to 20% rocznie. (Stawki amortyzacji możecie sprawdzić sobie tutaj: stawki amortyzacji  – na dole znajduje się tabela.) Nie jestem pewna w 100% czy moje założenia są prawidłowe, jednak najbardziej sensownie wygląda punkt: Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie. Jeżeli macie inne pomysły dawajcie znać 🙂
.
Jeśli mamy już roczną stawkę amortyzacji to obliczamy ile kosztuje nas używanie wyposażenia w naszym studiu makijażu. Np lustro kosztowało mnie 1000zł. 1000 x 20% = 200zł. Amortyzacja roczna wynosi 200zł. Teraz należy obliczyć ile makijaży w ciągu roku wykonujesz. Dla prostego rachunku przyjmijmy że 100. Wtedy 200zl / 100makijaży = 2zł. 2zł to koszt amortyzacji lustra w przeliczeniu na jeden makijaż. Pamiętaj także o kasie fiskalnej (tutaj roczna stawka amortyzacji to również 20%) oraz wszystkich innych meblach, które są Ci niezbędne.  Jeśli masz działalność mobilną, wtedy obliczasz amortyzację samochodu. 
.

Koszt utrzymania firmy

Poza kosztami kosmetyków, które tak bardzo wszystkich interesują, mnie jeszcze bardziej interesuje koszt utrzymania firmy. No bo jeśli świadczysz usługi makijażu, obsługujesz klientki, to nie muszę chyba wspominać, że działalność musisz mieć. Czy to zarejestrowaną czy nie (teraz jest wiele różnych możliwości).  Tutaj znów najlepiej obliczać wszystko na podstawie przeszłych zdarzeń, czyli rozliczeń za ostatni rok 😛 Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą co miesiąc czekają Cię stałe opłaty związane z utrzymaniem firmy. Po pierwsze Zus, dalej wynajem lokalu, opłaty za media, etc. Te wszystkie koszty dodaję do siebie i sprawdzam ile one wynoszą w skali roku. (przerażająca suma :p). Dlaczego nie zostaję przy kosztach miesięcznych? Dla większej dokładności wyniku. Jak już wspominałam, im więcej danych weźmiemy pod uwagę, tym obliczenia będą bardziej wiarygodne. Dodatkowo, są takie wydatki, które ponosimy raz na jakiś czas, np raz lub dwa razy do roku. Jak np koszt przeglądu kasy fiskalnej. To również należy doliczyć. Kiedy dodamy już wszystkie wydatki jakie ponosimy w związku z prowadzeniem działalności, znowu liczymy ile makijażu w ciągu roku wykonałyśmy i dzielimy sumę kosztów przez tą ilość.

Inne wydatki ponoszone w ciągu roku

Mam na myśli np wydatki na reklamę na facebooku czy instagramie, domenę, hosting, wizytówki, dojazdy, szkolenia itd., itd. Wszystko to dodajemy do siebie i dzielimy przez liczbę wykonanych w ciągu roku makijaży.
.
.

Czas to pieniądz

Powinnyśmy wziąć także pod uwagę czas jaki poświęcamy na przygotowania do pracy, rozmowy z klientkami, pisanie regulaminów, dodawanie postów w mediach społecznościowych etc. Tutaj jednak ciężko o dokładne wyliczenia. Pamiętajmy po prostu, że poza samym makijażem, dużo pracy zajmuje także cała otoczka. Wszystko to, co musimy zrobić aby przyciągnąć klientki oraz obsłużyć je na wysokim poziomie. Czas to pieniądz. A jak bardzo Ty cenisz swój czas?

Jak tak sobie to rozłożyłyśmy na części pierwsze, to wyszło tego całkiem sporo, prawda?

Dlatego właśnie nie powinnyśmy pracować za darmo. Tfp? tylko na dobrych warunkach. Nie warto wierzyć w bajki, że teraz zrobimy za darmo, ale jak współpraca z Tobą firmie się spodoba to kolejne zlecenia będą już płatne. Wiesz co? Nie będą. Nie będzie ich wcale, bo znajdą się kolejne dziewczyny, które zrobią to za darmo. Sama taką kiedyś byłam. I dziś Cie ostrzegam – nie warto 🙂
Dajcie znać czy udało Wam się obliczyć koszt jednego makijażu wg powyższych wskazówek ^^
A może coś jeszcze chciałybyście tutaj dodać?
Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat 🙂

Marta 💄

lub udostępnij

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Napisz do mnie