fbpx

Po co Ci ten makijaż próbny?

makijaż próbny ślubny
Makijaż próbny?

Dzisiejszy wpis dedykuję zarówno wszystkim Paniom, które staną w roli klientki, ale także i wizażystkom.

Po co nam w ogóle ten makijaż próbny? (czy fryzura próbna)

Postaram się przybliżyć Wam temat i spojrzeć na to z każdej strony.

Pewnie zauważyłyście, że coraz więcej wizażystów zamieszcza na swoich stronach regulaminy współpracy. W wielu z nich jak się okazuje można znaleźć zapis, że makijaż próbny jest obowiązkowy przed makijażem ślubnym a makijażystka nie wykona ślubnego bez próby. Zdarza się także, że klientki tego nie respektują, lub próbują oszukiwać. Tzn np. informują swoją wizażystkę, że jest to makijaż po prostu wieczorowy, a w dniu usługi okazuje się że to makeup na własny ślub. A naprawdę nie warto tego ukrywać.

No ok, ale zastanówmy się teraz dlaczego ten makijaż ślubny jest taki szczególny, że trzeba robić przed nim próbę i uprzedzać wizażystkę, że to akurat makeup na ślub? Czy nie powinna ona tak samo się przykładać do wszystkich makijaży i równo traktować wszystkich klientek?

No oczywiście, że każda z klientek powinna zostać obsłużona najlepiej jak tylko można. Ale…

 

ZOBACZ TAKŻE: JAK WYBRAĆ IDEALNĄ PALETĘ CIENI

makijaż próbny

 

 

Podstawowa różnica między makeupem wieczorowym a ślubnym z punktu widzenia wizażystki:
-Panna Młoda jest zestresowana (dużo bardziej niż pozostałe klientki).

Jak się pewnie spodziewacie stres się udziela. Tak, tak moje drogie – wizażystki muszą nauczyć się jak radzić sobie ze stresem który przynoszą klientki. Każdy radzi sobie inaczej, jednak makijażystka musi zachować zimną krew oraz profesjonalnie wykonać usługę. Zdecydowanie pomaga wcześniejsza wiedza, że jest to makijaż ślubny oraz odpowiednie nastawienie psychiczne.

-Panna Młoda ma napięty grafik, oraz co chwilę ktoś czegoś od niej chce.

U wizażystki, tak jak i u fryzjera może się zdarzyć opóźnienie (chociaż takie sytuacje w idealnym świecie nie powinny się zdarzać). W sytuacji gdy na fotelu siedzi klientka która jest malowana na ślub kuzynki męża – 15 minut opóźnienia nie gra super wielkiej roli. Jednak gdy siedzi na nim Panna Młoda, zegar tyka jakby głośniej. Z drugiej strony dosyć często czas wykonania takiego makijażu ślubnego wydłuża się przez samą PM. Odbiera ona kilka telefonów, czasami biega po domu, załatwia różne sprawy. W grę tutaj wchodzi czas. Ja np. zawsze doliczam dodatkowe 15 minut do makijażu ślubnego i umawiam klientki tak, że nawet gdyby pojawiło się jakieś opóźnienie, to nie będzie ono miało wpływu na czas makijażu Panny Młodej. Tak na wszelki wypadek. 🙂

-Makijaż ślubny powinien być tym najlepszym w całym życiu.

Ślub jest to wyjątkowy dzień i każda kobieta chce również wyjątkowo się czuć oraz wyglądać. Ogromnie duży wpływ na samopoczucie oraz wygląd ma właśnie makijaż. Powinien to być najlepszy makijaż jaki klientka miała w życiu. Serio – w końcu to ślub. To duże wyzwanie dla wizażysty. Tym większe, jeśli widzi Pannę Młodą po raz pierwszy w dniu ślubu. Dobranie odpowiednich kosmetyków, kolorów, ustalenie oczekiwań. I tutaj znowu pojawia się czas, no i stres dodatkowo 🙂

Co zrobić aby w dniu ślubu wszystko przebiegało zgodnie z planem oraz aby oszczędzić sobie dodatkowego stresu? 

Wykonać makijaż próbny 🙂

ZOBACZ TAKŻE: KALENDARZ MAKIJAŻOWYCH WYDARZEŃ 2019

makijaż próbny

Przejdźmy teraz do samej próby. Po co się ją wykonuje?

– Aby ustalić oczekiwania klientki, co do jej wyglądu w dniu ślubu.

– Aby dobrać odpowiednią kolorystykę makijażu, poznając najpierw typ urody Panny Młodej, oraz kolory jakie wybierze do oprawy i dekoracji ślubu.

– W celu sprawdzenia stanu cery, doradzenia odpowiedniej pielęgnacji skóry przed ślubem, oraz dobraniu odpowiednich kosmetyków.

-By sprawdzić trwałość kosmetyków które zostaną użyte.

-Wykluczyć reakcje alergiczne na kosmetyki, które mogą się pojawić, nawet jeśli nigdy wcześniej nic takiego nie miało miejsca.

-Aby wypróbować kilka wersji makijażu, zweryfikować pomysły Panny Młodej.

-Aby sprawdzić umiejętności wizażystki (oraz czy jej poczucie estetyki odpowiada Pannie Młodej).

 

Znajomość tych faktów znacznie skraca czas wykonania usługi w dniu ślubu. Wizażystka zna już wszystkie ustalenia, oczekiwania, stan cery oraz wie co robić – bądź czego nie robić (bo to także istotne). Zdarzyło mi się kilka razy, że na makijaż próbny Panna Młoda przychodziła z gotowymi inspiracjami, wizją jak chce aby jej makijaż wyglądał. Okazywało się jednak, że to nie jest to i tuż przed ślubem zmieniała koncepcję. Mimo, że nie powtarzałyśmy próby, obie dokładnie wiedziałyśmy, co powinnyśmy w dniu ślubu zmienić. I wiecie co – zawsze to był strzał w 10. A co gdybyśmy nie zrobiły makijażu próbnego? 🙂

Jeżeli wiemy jak makijaż finalnie ma wyglądać, znamy oczekiwania, kosmetyki, kolory to oczywiście wszystko pójdzie szybciej i dużo sprawniej. Dodatkowo znika nam pewna niewiadoma jaką jest wygląd buzi Panny Młodej w dniu ślubu. To sprawia, że stres z tym związany nieco się zmniejsza 🙂

Czy już wiesz dlaczego tak wiele wizażystek upiera się na makijaż próbny przed ślubem?

Robią to zarówno dla siebie jak i dla swoich klientek.

 

makijaż próbny

Jeżeli tak to teraz kilka słów jak taki makijaż próbny powinien wyglądać, a jak nie 😉

Po pierwsze makijaż próbny warto zrobić na spokojnie, w dniu kiedy można sprawdzić jego trwałość. Dlatego polecam wykonanie go względnie od rana, raczej nie późnym wieczorem – bo za chwilę trzeba będzie go zmyć. A przecież nie o to chodzi, chcemy sprawdzić trwałość użytych kosmetyków. Wiem, że część klientek chce wykonać makijaż próbny wykorzystując go na inną imprezę. Czy to dobry pomysł? I tak i nie. Już wyjaśniam dlaczego.

Klientka taka będzie mogła sprawdzić moje poczucie estetyki, umiejętności oraz trwałość makijażu na imprezie. Na makeup próbny jednak zwykle potrzeba więcej czasu niż standardowy makijaż. Ja np. poświęcam na niego ok 2 godzin. Nie mam na to czasu w sobotę, gdy kalendarz wypełniony jest klientkami, dlatego wykonuje takie makijaże w tygodniu. Jeżeli klientce zależy koniecznie na sobocie, oczywiście nie odmawiam, jednak informuję, że będzie to makijaż wykonany tak jak dla każdej innej klientki. Bez zmian koncepcji, czy prób kilku kosmetyków, bo mamy na to dużo mniej czasu.

Makijaż próbny powinien być wykonany równie starannie jak ten w dniu ślubu.

Wspominam o tym, ponieważ zdarzało mi się widzieć jak Panny Młode pokazywały swoje makijaże w internecie z dopiskiem „to będzie lepiej roztarte”, czy „wizażystka powiedziała, że ładniej to rozblenduje w dniu ślubu”. Tego typu podejście moim zdaniem jest niedopuszczalne. O ile sytuacje typu „tutaj będzie inny kolor” czy „makijaż oka będzie delikatniejszy” są ok, bo to zmiana koncepcji – sytuacja która dosyć często się zdarza. O tyle źle roztarty podkład, niedokładne przyklejenie rzęs itd. to sytuacja która świadczy o niestaranności, która nie powinna mieć miejsca.

 

makijaż próbny

Kolejna sprawa to obserwacja makijażu w ciągu dnia.

Sprawdzamy czy kosmetyki wyglądają na twarzy dobrze, czy makijaż ogólnie nam się podoba. Warto porobić zdjęcia w różnym świetle, pokazać się rodzinie, przyjaciółkom. I wysłać wnioski wizażystce. To często trudny moment, zarówno dla Panny Młodej jak i dla makijażystki. Panie często boją się, że wizażystkę urażą. Nie wiedzą jak jej powiedzieć, że coś wolałyby zrobić inaczej. Niepotrzebnie. Taka informacja jest bardzo potrzebna. Jeżeli jesteś wizażystką, to nie powinnaś czuć się w żadnym razie urażona taką wiadomością. Po to jest makijaż próbny 🙂

Ja zawsze zachęcam swoje klientki do wysyłania mi wiadomości zwrotnych po makijażu próbnym i większość faktycznie mi je wysyła. Warto zawrzeć w niej jak najwięcej informacji o tym co się w makijażu podoba, co wolałabyś poprawić, co do czego masz wątpliwości oraz oczywiście – ocenę trwałości kosmetyków oraz ich wyglądu na twarzy. Wiadomo – w makijażu nie śpimy, nie kąpiemy się, etc – tego żaden nie przetrwa. Oceniamy go po dniu normalnych, codziennych aktywności.

Jako wizażystka jak powinnaś na taką wiadomość odpowiedzieć? Ze zrozumieniem. Przede wszystkim bez urazy, obrażania się, przejmowania, czy co gorsza pouczania klientki. Można pewne rozwiązania zasugerować, podsunąć pomysły aby było lepiej ale przede wszystkim należy okazać zrozumienie i chęć spełnienia oczekiwań 🙂

Pamiętaj, że w dniu ślubu wiele może Cię zaskoczyć. Lepiej, żeby nie był to nieodpowiedni makijaż 🙂

A Wy co sądzicie? Robicie makijaż próbny czy nie?  🤔

 

Marta💄

lub udostępnij

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Napisz do mnie