fbpx

Plusy i minusy pracy wizażysty

minusy pracy wizazystyPlusy i minusy pracy wizażysty – porozmawiajmy o nich.

Kilka dni temu na instagramie zapytałam Was o to jakie waszym zdaniem są największe plus i i minusy pracy wizażysty. Warto je przeanalizować, zanim w ogóle się na tą pracę zdecydujemy. Odpowiedzi w większości się powtarzały, mamy więc podobne odczucia. Dzisiaj odniosę się do Waszych odpowiedzi, kilka pozycji dodałam od siebie.
Punkty, które tutaj poruszę oczywiście nie będą odnosiły się do wszystkich. Starałam się jednak spojrzeć na temat jak najszerzej. Przejdźmy więc do plusów.

Plusy:

Kobiecy zawód
Wiele kobiet pragnie pracować w otoczeniu kosmetyków, makijażu oraz pielęgnacji. Jest to coś, czym naturalnie większość z nas się interesuje, chociażby na potrzeby domowej pielęgnacji.
Możliwość realizowania swojej pasji
O tym pisało wiele z Was. Dla większości wizażystek ta praca jest ich pasją. Uwielbiają kosmetyki, kochają malować. To bardzo ważne by lubić swoją pracę i się w niej realizować.
Satysfakcja/Sposób na uszczęśliwienie kobiet
To także często wymieniana pozycja. Opisywałyście, że ogromną satysfakcję daje Wam zadowolona klientka. Myślę, że to jeden z najfajniejszych momentów i właśnie te chwile dają energię do dalszego działania. W końcu to my sprawiamy, że nasze klientki mogą poczuć się pięknie. Pomagamy im ukryć niedoskonałości, które im przeszkadzają oraz wydobyć ich piękno.
Wiele możliwości rozwoju
Możemy pracować z klientkami indywidualnymi, malując na różnego rodzaju imprezy. Możemy również pracować podczas sesji zdjęciowych, nagrań, pokazów mody. Bardzo ciekawą opcją jest praca w teatrze cz telewizji. Alternatywą są drogie, które również potrzebują wizażystów. Mamy wiele możliwości podjęcia stałych współprac z markami, fotografami, producentami itd. Jeżeli jesteśmy już wystarczająco zaawansowane możemy zostać nauczycielami makijażu. Opcji jest naprawdę wiele i tylko od nas zależy którą drogą zechcemy podążać.
Praca przy ciekawych projektach
To poniekąd nawiązuje do poprzedniego punktu. Zobaczcie jak wiele możliwości pojawia się dla osób w tym zawodzie. To praca, która jeśli tylko chcemy może być świetną przygodą.
Poznanie wielu ciekawych osób
Podczas tych wszystkich zajęć możemy poznać ich naprawdę wiele. Klientki indywidualne, fotografowie, producenci, modelki, menadżerowie firm itd. To osoby, które często okazują się być inspiracją bądź wsparciem w dalszej pracy i rozwoju.
.
Praca artystyczna 
Kolejny plus tej pracy to możliwość spełniania się w niej tak zwanych artystycznych dusz. To idealny zawód by dać się ponieść kreatywności.
Nie potrzeba lat studiów, ani specjalnych kwalifikacji
To jak dla mnie jest dosyć dyskusyjny punkt. Z jednej strony to fajnie, że możemy zacząć pracować w tym zawodzie bez większych przeszkód. Z drugiej strony z tego powodu mamy tak wiele wizażystek w tej chwili, których warsztat pozostawia wiele do życzenia. Weryfikuje nas jednak jakość naszych prac, dlatego mimo wszystko uważam ten punkt za plus. Każda z nas może spróbować swoich sił, lecz nie dla każdej okaże się to pracą marzeń 🙂
.

Plusy/minusy:

Praca z ludźmi
Ja lubię pracę z ludźmi, d

 

latego dla mnie to zdecydowany plus. Wiele z Was jednak wspomniało mi o tak zwanych trudnych klientkach. Wymagających od nas cudów, podczas gdy same zaniedbały np pielęgnację. Klientek niezdecydowanych i wiecznie niezadowolonych. Takie również się zdarzają… Pamiętajmy jednak, że takie osoby nie trafiają do nas często (albo może ja po prostu mam szczęście:P). Moje klientki to w większości świetne babki, które ładują mi baterie. Jeżeli lubimy ludzi, potrafimy ich słuchać i mamy trochę cierpliwości to myślę, to ten punkt również dla Was będzie plusem.
Dojazdy do klienta
Dojazdy to także punk dyskusyjny. Z jednej strony nie musimy wynajmować lokalu, bo z powodzeniem możemy ograniczyć się do dojazdów do klientek. To zdecydowany plus. Z drugiej jednak strony dojazdy są męczące zarówno fizycznie jak i psychicznie (stresujące). Jeśli chcemy z nich zrezygnować i pracować tylko w swoim studiu wiele klientek i tak będzie nas na nie namawiać. A jeżeli nie mamy jeszcze ich na tyle dużo by bez problemu zapełnić grafik, to trudno będzie nam zrezygnować z dojazdów.
.
.
.
.Konieczność śledzenia najnowszych trendów, ciągłego szkolenia się
W tej branży musisz być na bieżąco i cały czas się rozwijać. Dla mnie to znowu plus bo bardzo to lubię i jest to dla mnie naturalne. Z pewnością jednak znacie takie osoby, które uczyły się makijażu dawno temu i… nadal tak właśnie malują. Niestety makijażystki, które nie podążają za trendami szybko wypadają z branży. Tutaj wszystko jest bardzo dynamiczne. Nie każdy lubi się ciągle uczyć i sprawdzać nowinki. W niektórych branżach pracownicy szkolą się raz na kilka lat. Tutaj kilka szkoleń w roku to norma.
Bardzo zróżnicowane zarobki

 

Pracując jako wizażystka możesz zarabiać bardzo mało, ale możesz też bardzo dużo. Wszystko zależy od Ciebie. Z jednej strony to dobrze, bo teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie by znaleźć się w tej drugiej grupie. Z drugiej jednak strony – wiele zależy od tego jakie masz możliwości pracy. Czy w Twojej okolicy są klientki chętne na makijaż, czy są inne płatne zlecenia, jak np sesje zdjęciowe, jak często, czy jesteś w stanie na nie dojechać, czy potrafisz się zareklamować. To wszystko ma wpływ na to ile będziesz zarabiać. No i oczywiście ważne jest to czy jesteś dobra w tym co robisz. Jednak samo to może nie wystarczyć.
Brak rutyny

 

Na początku wpisałam ten punkt w plusach. Ja cenię to, że codziennie mogę robić coś innego. Że mam różne zlecenia, pracuję z różnymi ludźmi. Lubię wyzwania. Jednak nie każdy myśli w taki sposób. Minusem takiego sposobu pracy jest nieregularny tryb życia, co wielu osobom nie odpowiada.
.

minusy pracy wizazysty

 

Minusy:

Długie godziny na nogach – obciążenie dla kręgosłupa
To numer jeden, który pojawił się w wielu Waszych odpowiedziach, a i dla mnie jest on ważny. Zdarza się że niedziele spędzam leżąc tak zwanym plackiem bo tak mnie wszystko boli. Trzeba pamiętać o tym by dbać o kręgosłup. Ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie. Dbać o stanowisko pracy, by było dla nas wygodne. A i to nie wystarczy. Po całym dniu malowania często plecy chcą pęknąć. Nie mówiąc już o fizycznym wyczerpaniu. Bo naprawdę czasami przez cały dzień nie mamy czasu żeby się chociażby napić.
Skupienie pracy na dwóch dniach w tygodniu
Większość wizażystek pracuje głównie z indywidualnymi klientkami. Wiąże się to z intensywną pracą, która skupia się głównie na jednym (sobota) lub dwóch dniach (+piątek) w tygodniu.
Narażenie na ocenę/krytykę innych
Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo odpornym psychicznie trzeba być będąc wizażystą. Wystarczy spojrzeć na to co dzieje się w internecie, hejt otacza nas z każdej strony. Jesteśmy narażone na ciągłą krytykę ze strony osób, które oglądają nasze prace. Często nie jest ona nawet sensowna, jednak czytanie niemiłych opinii o naszej pracy, w którą włożyłyśmy serce nie jest miłe. Najgorzej jednak, jeśli naszą pracę krytykuje sama klientka. Ale i z tym trzeba się liczyć i potrafić w takich sytuacjach odpowiednio reagować.
Niepoważne traktowanie tego zawodu
Szara strefa kwitnie w najlepsze. Mnóstwo dziewczyn dorabia, robiąc makijaże za bezcen. Nic dziwnego, że wiele osób myśli, że nie jest to poważna praca. Że nie da się z tego żyć, a osoby zajmujące się makijażem po prostu tak bardzo lubią robić makijaż, że chcą malować wszystkich dookoła. Trudno im zrozumieć, że może to być nasze główne źródło dochodu. Nadal zdarza się, że słyszę żarciki na temat mojej pracy.
Konieczność zabiegania o klientki/zlecenia
Cały czas musisz zabiegać o zlecenia, klientki. Bez tego nie zarabiasz. Trudno jest od razu zapełnić grafik, więc konieczna jest reklama, dobry marketing. Z czasem jest oczywiście łatwiej, jednak….
.
Duża potencjalna konkurencja
jednak w tej branży w tej chwili jest naprawdę duża konkurencja. Ok, wiem że wiele z nas nie lubi tego słowa. Jednak trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Klientki szukając makijażystek mają ogromny wybór. Musimy naprawdę się postarać, by wybrały właśnie nas.
Często praca w stresie i pod presją czasu
Odporność na stres na pewno się przyda. Często przychodzą do nas zestresowane klientki, szczególnie myślę tutaj o Pannach Młodych. W większości im się spieszy i cała odpowiedzialność za powodzenie imprezy spada na nas. Oczywiście koloryzuje, jednak taką właśnie presję często wywierają na nas klientki. I nie ważne że to pani się spóźniła i ewentualny poślizg nie jest Twoją winą 😛
Coraz droższe profesjonalne kosmetyki oraz narzędzia niezbędne do pracy
To niestety mocno daje się we znaki wszystkim. Wszystko drożeje, również kosmetyki. Profesjonalny podkład? to ok 200zł za buteleczkę 50ml. A zużywa się najszybciej ze wszystkich kosmetyków…
.
Planowanie kalendarza na wiele miesięcy do przodu
Nie zliczę imprez i wyjazdów, z których musiałam zrezygnować, bo miałam już zajęty grafik. Klientki lubią zapisywać się z dużym wyprzedzeniem, szczególnie Panny Młode. Można więc zapomnieć o spontanicznych wakacjach, czy nawet spotkaniach rodzinnych i towarzyskich. O wszystkim musimy wiedzieć dużo wcześniej i planować.
Praca sezonowa
Sezon ślubny to dużo klientek i dobre zarobki. Poza sezonem niestety klientek jest już dużo mniej, dlatego często w sezonie musimy zarobić tyle, aby wystarczyło także na ten czas.
Co w przypadku choroby?
Wizażystki nie chorują. A nawet jak chorują to i tak pracują. Zdarzało mi się malować z gorączką, czy innymi zdrowotnymi problemami. Nie odmówisz przecież Pannie Młodej, z powodu gorączki, prawda? Ja nie miałabym serca… Oczywiście można szukać zastępstwa, jeśli rozchorujesz się wcześniej. W sezonie jednak znalezienie kogoś na zastępstwo jest bardzo trudne.
Praca w weekendy
Wisienka na torcie. Praca w weekendy to coś czego nie lubi chyba nikt. Wszyscy znajomi i rodzina mają wtedy wolne. W Ty wtedy masz najwięcej pracy. Znajomi cieszą się że jest piątek, wychodzą na miasto a Ty… myjesz pędzle.
.
.
A co Wy o tym sądzicie? jakie są Waszym zdaniem największe plusy a jakie minusy pracy wizażysty?
.
Zachęcam do zajrzenia na mojego instagrama, gdzie na bieżąco informuję o nowych postach. Tam również pojawiają się ankiety i pytania do wizażystów, które pomagają mi w tworzeniu nowych wpisów. Jeśli uważasz, że są wartościowe, będzie mi miło, jeśli się przyłączysz! ^^
.
.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

 

.

.

Marta 💄

lub udostępnij

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
Napisz do mnie